Polni zagona kolesarimo v službo
/in Nekategorizirano /by Alenka PograjcPo uspešno izpeljanem spomladanskem izzivu, v katerega se je vključilo več kot 1200 kolesarjev, se bo izziv “Polni zagona kolesarimo v službo” ponovil tudi jeseni. Izziv bo potekal od 28. avgusta do 6. oktobra.
Več kot 50 odstotkov Slovencev svoje vožnje z avtomobilom opravi na razdalji, krajši od dveh kilometrov. Pobuda “Polni zagona kolesarimo v službo” je izziv za posameznike, ki želijo spremeniti vsakodnevne potovalne navade, se zagnati v nov dan z manj stresa in več energije in obenem bolj učinkovito naslavljati izzive v delovnem okolju.
Šesttedenski izziv je priložnost za spremembo navad in prispevek k bolj trajnostni mobilnosti. Namen izziva je do 6. oktobra zamenjati avto s kolesom. S tem dejanjem se lahko posameznik pridruži družbeno odgovornemu gibanju, ki si prizadeva za boljše zdravje posameznikov in ohranjanje okolja za prihodnje generacije.
V sklopu akcije bodo organizirane tudi številne brezplačne popravljalnice koles po vsej Sloveniji, kjer bo kolo pregledano in pripravljeno za vožnjo.
Akcija »Polni zagona kolesarimo v službo« je namenjena tudi podjetjem, da spodbudijo svoje zaposlene k trajnostnemu prihodu v službo in občinam, ki na tak način lahko spodbujajo k zmanjšanju izpustov CO2 ter k izboljšanju zdravja in počutja občanov.
Vsi, ki se želijo pridružiti izzivu, si lahko na spletni strani polnizagona.si ustvarijo uporabniški profil in beležijo prekolesarjene kilometre. Možnost imajo sodelovati tudi v tedenskih izzivih, s katerimi se uvrstijo v žreb za tedenske in glavne nagrade.
Polni zagona kolesarimo v službo je nacionalna pobuda Ministrstva za okolje, podnebje in energijo, IPoP – Inštituta za politike prostora in Urbanističnega inštituta Republike Slovenije. Pobudi se je pridružilo tudi veleposlaništvo Kraljevine Nizozemske v Ljubljani, ki bo projekt podprlo z glavnimi nagradami za sodelujoče.
Več informacij najdete na njihovi spletni strani www.polnizagona.si.
Urbanistični inštitut Republike Slovenije razpisuje pilotni projekt ocene stanja preskrbljenosti z zelenimi površinami, ki spodbujajo telesno dejavnost
/in Nekategorizirano /by Alenka PograjcUrbanistični inštitut Republike Slovenije je v mesecu juliju odprl Razpis za občine za prijave v izbor za pilotni projekt, v katerem bo strokovna skupina, za izbrano naselje v občini, izvedla oceno stanja preskrbljenosti z zelenimi površinami, ki spodbujajo telesno dejavnost.
Za prijavo izpolnite nekaj vprašanj na povezavi: https://1ka.arnes.si/prijavnicaprezenca.
Glede na odgovore bo strokovna skupina izbrala dva pilotna projekta in sicer enega z urbanim naseljem in enega s podeželskim naseljem. V primeru majhne občine bo ocena preskrbljenosti izvedena za njeno celotno območje.
Prijave so odprte do 31. 8. 2023, o izboru pa boste obveščeni do najkasneje 8. 9. 2023.
Izvajanje pilotnih projektov je predvideno v času med 30. 9. 2023 in 15. 5. 2024 in poteka v okviru projekta CRP – Priprava kazalnikov za oceno preskrbljenosti naselij z zelenimi površinami za telesno dejavnost v odprtem prostoru ( V5-2232, v so-financiranju ARIS, MNVP in MZ), ki ga izvaja Urbanistični inštitut Republike Slovenije (UIRS). Strokovna skupina UIRS: dr. Vita Žlender, u.d.i.k.a., mag. Ina Šuklje Erjavec, u.d.i.k.a., Jana Kozamernik, u.d.i.k.a. in Simon Koblar, mag. geogr.
Izbrana občina bo s sodelovanjem brezplačno pridobila boljši vpogled v svoje stanje na področju preskrbljenosti z zelenimi površinami. Pridobila bo tudi strokovno podporo pri oblikovanju lokalnih ciljev in standardov razvoja javnih zelenih površin v podporo aktivnemu življenjskemu slogu in s tem tudi izboljšanju prostorskih dejavnikov javnega zdravja. V okviru pilotnega projekta se bo preverilo tudi možnosti in koristi sodelovanja sektorjev javnega zdravja in načrtovanja prostora ter drugih lokalnih deležnikov na občinskem nivoju.
Od občine se pričakuje, da za potrebe pilotnega projekta:
- Zagotovi sodelovanje predstavnikov, ki na občini ali za občino delujejo na področjih načrtovanja prostora, urejanja javnih površin, spodbujanja telesne dejavnosti in javnega zdravja in drugih družbenih dejavnosti, ki bodo v projektu sodelovali kot Posvetovalci bodo v času izvajanja pilotnega projekta na voljo za morebitna vsebinska vprašanja, udeležili se bodo do treh skupnih strokovno-posvetovalnih delavnic in do treh skupnih sestankov.
- Zagotovi dostop do občinskih prostorskih podatkov in evidenc, ki se nanašajo na zelene površine in druge javne odprte prostore ter peš in kolesarske poti, njihovo stanje, opremljenost in vzdrževanje.
- Opredeli odgovorno kontaktno osebo.
Za kakršnakoli vprašanja se lahko obrnete na mag. Ino Šuklje Erjavec po e-mailu inas@uirs.si ali po telefonu 040 296 201.
Dodelitev sredstev prizadetim v naravnih nesrečah
/in Nekategorizirano /by ZmosPrizadeti v naravnih nesrečah v juliju in avgustu lahko zaprosijo za denarno pomoč oziroma humanitarno pomoč. Rok je 28. 8. 2023.
1. Neurja z dolgotrajnimi nalivi, močnim vetrom, točo in hudourniki v času od 12. julija do 2. avgusta 2023
V duhu medsebojne podpore je Vlada Republike Slovenije, dne 3. avgusta 2023, sprejela odločitev o dodelitvi sredstev za sofinanciranje nabave najnujnejših sredstev ter za izvedbo najnujnejših sanacijskih del na stanovanjskih objektih, ki so bili v tem obdobju prizadeti.
S tem je vlada določila posebna sredstva za pomoč, ki jih prejmejo: Rdeči križ Slovenije 500.000,00 evrov, Slovenski Karitas 500.000,00 evrov ter Evangeličanska humanitarna organizacija Podpornica 100.000,00 evrov.
Višina sredstev za posameznega prosilca je omejena glede na škodno stopnjo, ki je nastala na njihovih stanovanjskih objektih:
Stopnja 1: V primeru popolnoma uničenih stanovanj ali hiš, kjer ste lastnik ali solastnik, je višina sredstev od 8.000 do 15.000 evrov.
Stopnja 2: Za poškodovane strehe, ostrešja in prizadete stanovanjske prostore (pohištvo, bela tehnika, inštalacije, talne obloge itd.) bo višina sredstev znašala od 2.000 do 8.000 evrov.
Stopnja 3: Za sanacijo zalitih kletnih prostorov, poškodovane infrastrukture (peči, grelci, vodovod, uničena kurjava itd.) ter fasade, oken in vrat, je na voljo pomoč v višini od 1.000 do 2.000 evrov.
Stopnja 4: V primeru delno odkritih streh, uničenih zalog hrane ali kurjave ter poškodovanih sten in tal, je višina sredstev od 500 do 1.000 evrov.
Vsi oškodvanci naj svoje vloge za pomoč oddajo na pristojno občino, lokalno izpostavo Karitas, Rdečega križa in EHO Podpornice najkasneje do 28. avgusta 2023. Vlogo lahko oddate osebno ali po pošti. Vsak posamezen upravičenec bo prejel pomoč na podlagi sklepa ene od omenjenih humanitarnih organizacij, pri čemer se upoštevajo tudi že prejeta sredstva iz naslova dobrodelnih organizacij.
Višina dodeljenih sredstev ne sme presegati vrednosti ocenjene škode, v kolikor je ta znana. V primeru, da bo vsota višine odobrenih sredstev presegala razpoložljiv znesek javnih sredstev iz vladnega sklepa, bo dodelitev sredstev ustrezno prilagojena. Prav tako pa se bo v primeru neuporabljenih javnih sredstev povečala odobrena višina pomoči za prvo in drugo škodno stopnjo.
Vloga za dodelitev prve humanitarne pomoči za neurja med 12. 7. in 2. 8. 2023 je objavljena tukaj.
2. Poplave v času od 3. do 5. avgusta
Vlada Republike Slovenije je dne 5. avgusta 2023 v duhu sočutja in solidarnosti sprejela pomembno odločitev glede prizadetih v nedavnih poplavah. V skladu s tem, je bilo Rdečemu križu Slovenije in Slovenskemu Karitasu dodeljenih po 5.000.000,00 evrov sredstev, s čimer se bo omogočila učinkovita in hitra oskrba z osnovnimi življenjskimi potrebščinami tistim, ki so bili najbolj prizadeti v poplavah 3., 4. in 5. avgusta 2023.
Ta humanitarna pomoč predstavlja prvi korak k takojšnjemu olajšanju bremena, ki ga je prinesla nepričakovana naravna nesreča. Dodeljena sredstva bodo namenjena neposredno prizadetim prebivalcem, z upoštevanjem različnih stopenj škode na njihovih domovih. Skladno s tem bodo sredstva dodeljevali Rdeči križ Slovenije in Slovenska Karitas. Višina pomoči bo odvisna od škode, ki je nastala na stanovanjskih objektih, v katerih ljudje dejansko živijo:
Stopnja 1: Za trajno uničene hiše ali stanovanja, ki so praktično neobnovljiva, in zahtevajo nadomestno bivališče, bo višina pomoči znašala 3.000,00 evrov.
Stopnja 2: V primeru poplavljenih stanovanjskih etaž bo višina pomoči znašala 1.500,00 evrov.
Stopnja 3: Za poplavljene kletne prostore pa bo višina pomoči znašala 500,00 evrov.
Prosilci za pomoč morajo izpolniti vlogo in jo oddati najkasneje do 28. avgusta 2023. Vlogo lahko oddate osebno ali po pošti na lokalni Rdeči križ ali Karitas ali občino, kjer so utrpeli škodo.
Vsakemu posameznemu prosilcu bo dodeljen znesek v skladu s prvim nujnim ukrepom za zagotovitev osnovnih življenjskih potrebščin. Po odobritvi vloge bo prejemniku izdan sklep s strani ene izmed organizacij, Slovenskega Karitasa ali Rdečega križa Slovenije.
Če se bo izkazalo, da višina odobrenih sredstev presega razpoložljiv znesek javnih sredstev iz vladnega sklepa, bodo v okviru transparentnosti in odgovornosti prizadevanja vlade usmerjena k zagotavljanju dodatnih sredstev. V primeru, da bodo namenska javna sredstva na podlagi ocene vlog ostala neporabljena, se bo odobrena višina pomoči sorazmerno povečala za prvo in drugo škodno stopnjo.
Vloga za dodelitev prve humanitarne pomoči za poplave med 3. in 5. 8. 2023 je objavljena tukaj.
Videokonferenca na temo poplav – rok za predhodno oceno škode je 1. 9.
/in Nekategorizirano /by ZmosV petek, 18. 8. 2023, je potekala videokonferenca na temo popisa škode in odprave posledic naravnih nesreč. Dogodek je bil dogovorjen na predhodnem sestanku predsednika vlade in združenj občin. Podane so bile informacije o pripravi interventnega zakona za odpravo posledic naravnih nesreč, popisovanju škode in drugih ukrepih.
Na sestanku so, med drugim, sodelovali predsednik vlade dr. Robert Golob, minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan, minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer, generalni direktor URSZR Leon Behin, poveljnik CZ Srečko Šestan in predstavniki občin (približno 160 udeležencev).
Predsednik vlade dr. Robert Golob je kot ključno izpostavil izvedbo popisa škode, v kar naj občine usmerijo vse sile, pri čemer naj bo prva prioriteta priprava popisa ljudi, ki zaradi naravnih nesreč nimajo več ustreznih bivalnih pogojev in potrebujejo nadomestno namestitev. Druga prioriteta za občine naj bo priprava nabora zemljišč za nadomestno gradnjo, pri čemer ni pomembna namembnost zemljišč, temveč predvsem bližina komunalne opreme, ki bi omogočala hitro aktivacijo zemljišč brez velikih stroškov.
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je predstavil načrtovane ukrepe iz njegove pristojnosti. Interventni zakon, ki je v pripravi, bo naslovil področje obnove energetske infrastrukture (daljnovodi, plinovodi, toplovodi itd.). Rešitve bodo v smeri, da se omogoči energetskim podjetjem čim prejšnja sanacija infrastrukture. Poenostavitve bodo uvedene za podjetja pri obnovah, rekonstrukcijah, kjer ne bo potrebno izvajati ponovne presoje vplivov na okolje že takoj, ampak se bodo te zadeve preverjale kasneje. Uredila se bo ustrezna zakonska podlaga v zvezi z ravnanjem z odpadki na način, da bodo lahko občine določile začasna mesta za zbiranje mešanih gradbenih in drugih odpadkov. Stroge omejitve na tem področju bodo omiljene. Prizadetim osebam v naravnih nesrečah, kjer je na primer porušilo hišo, bo oproščeno plačevanje položnic za elektriko. Prizadetim v poplavah bo omogočen odklop s plinovodnih in toplovodnih omrežij ter ureditev lastnih sistemov ogrevanja. Gre za pobudo večjega števila ljudi, samo dikcijo pa bodo še usklajevali z združenji občin.
Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan je napovedal ukrepe, ki bodo vključeni v interventni zakon. In sicer v zakon bo vključen nov mehanizem posebnega občinskega podrobnega prostorskega načrta, ki bo lahko sprejet po skrajšanem postopku, da se čim prej pride do novih zazidljivih zemljišč in omogoči nadomestna gradnja za prizadete v poplavah. Prav tako se država trudi urejati vodotoke, da se zagotovi pretočnost pred jesenskim časom. Podal je poziv občinam, da če kakorkoli posegajo v struge vodotokov, naj to izvajajo v sodelovanju z Direkcijo za vode, da ne bi izvajanje teh ukrepov pomenilo še večje škode pri naslednjih nalivih.
Generalni direktor URSZR Leon Behin je predstavil stanje glede popisa škode in povračil intervencijskih stroškov. Povedal je, da je Vlada priznala intervencijske stroške občin za neurja v času 12. in 13. 7. v višini približno 2,8 mio EUR. Podpisujejo se odredbe za izplačila občinam, ki imajo valuto 8 dni. Povračila bodo izvedena približno do konca naslednjega tedna. Za neurja med 17.-25. 7. je Vlada sprejela sklep o povračilu intervencijskih stroškov, in sicer v višini 5 mio EUR. Po ustaljenem postopku bodo občine pozvane k podaji dokazil, izplačila bodo izvedena do srede septembra. Država bo povrnila tudi stroške gasilskih enot.
Glede poplav od 3.- 5. 8. je trenutno še aktiviran državni načrt za zaščito in reševanje oz. še poteka intervencija. Ko bo intervencija končana in dokončana predhodna ocena škode poplave, se bo pristopilo k zbiranju intervencijskih stroškov na ustaljen način preko aplikacije Ajda. Rok za predhodno oceno škode zaradi poplav je 1.9.2023, rok za vnos v aplikacijo pa Ajda 22. 9. 2023. Za pripravo predhodne ocene škode bo MNVP posredoval Excelove obrazce, ki bodo prilagojeni tudi za pripravo vloge države za črpanje sredstev iz Solidarnostnega sklada EU.
Poveljnik CZ Srečko Šestan je izpostavil, da je prioriteta čiščenje vodotokov, saj se lahko le-tako prepreči dodatna škoda ob naslednjem deževju. Občine je pozval k medsebojni pomoči pri popisovanju škode s strani občinskih Komisij za popisovanje škode ter vnos v sistem AJDA. Koordinacija napotovanja dodatnih popisovalcev med občinami naj poteka preko združenj občin, saj uprava sama trenutno nima zmožnosti, da bi bila vključena v tako koordinacijo.
Srečanje predstavnikov občin in vlade na temo odprave posledic naravnih nesreč
/in Nekategorizirano /by Zmos16. 8. 2023 je potekal drugi sestanek predstavnikov občin in predsednika vlade na temo odprave posledic naravnih nesreč. Podatki o neposredni škodi za pripravo predhodnega programa odprave posledic se bodo zbirali do 1. 9. 2023.
Sestanka sta se kot predstavnika ZMOS udeležila župan Mestne občine Slovenj Gradec Tilen Klugler in sekretar združenja dr. Miloš Senčur. Razprava je potekala o dosedanjih intervencijskih ukrepih in o načrtovanju sanacije prizadetih območij.
Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan je napovedal vzpostavitev tehničnih pisarn na terenu, ki bodo podpirale občine, občane in podjetja pri izvedbi ukrepov za odpravo posledic oziroma pri obnovi prizadetih objektov. Udeleženci so se seznanili z dogovorom, da se bodo za pripravo predhodne ocene škode oziroma predhodnega programa odprave posledic uporabili podatki o škodi, ki bodo na voljo do 1. 9. 2023. Na podlagi te ocene bo država občinam zagotovila 40 % predplačila potrebnih sredstev, kot je določeno v nedavno sprejeti noveli Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč.
Država bo zagotovila tudi sredstva za stroške intervencijskih ukrepov, na vladi se pripravlja interventni zakon. Pri tem je župan Tilen Klugler izpostavil, da so imele občine zelo različne stroške pri reševanju poplavljenih območij. V Slovenj Gradcu so, denimo, aktivirali zračni most in svoje letališče ter dostavljali hrano s helikopterji v zgornjo Mežiško dolino. Zato je pomembno, da bo zakon, ki bo opredelil intervencijske stroške, vse stroške tudi dejansko povzel.
Najavo predsednika vlade, po kateri bo treba interventno zagotoviti nadomestna zemljišča za nadomestno gradnjo, je označil za smelo. Opozoril je, da z rednimi postopki iz prostorske zakonodaje ne bo mogoče v kratkem rešiti ljudi, ki bivajo pri sorodnikih ali v drugih začasnih nastanitvah. Občine so pripravljene pomagati, podan je bil predlog, da se prednostno izkoristi možnosti tam, kjer že imajo gradbena dovoljenja za gradnjo večstanovanjskih objektov, na primer tudi pri projektih republiškega stanovanjskega sklada. Klugler je poudaril tudi, da bo v naslednjih proračunih treba več sredstev nameniti za preventivo, saj se podoben dogodek lahko ponovi že jeseni.
Sestanek na MNVP o noveli Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč
/in Nekategorizirano /by Zmos3. 8. 2023 je v Ljubljani potekal sestanek združenj občin s predstavniki ministrstev za narvne vire in prostor, za obrambo in za kmetijstvo, na katerem je bila predstavljena novela Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč (ZOPNN). S spremembo zakona bo uvedena možnost predplačila občinam iz državnega proračuna v višini 20 % predhodne ocene stroškov.
Na sestanku sta sodelovala državna sekretarja mag. Matej Skočir (MNVP) in Rudi Medved (MORS) s sodelavci, s strani ZMOS se je sestanka udeležil podpredsednik in župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel.
Z namenom skrajšanja časa od nastanka škode zaradi naravne nesreče in prvega nakazila državnih sredstev občinam bo novela ZOPNN uvedla nov institut predhodnega programa odprave posledic in predhodne ocene škode. Občine bodo lahko v primerih hujših nesreč prejele predplačilo v višini 20 % predhodne ocene škode na stvareh. Zakon bo imel retroaktivno veljavnost in bo pokrival vse naravne nesreče od 1. 1. 2023 dalje.
Podpredsednik ZMOS Samo Turel je na sestanku izpostavil problematiko pogoja porabe proračunske rezerve za mestne občine. Za pridobitev pomoči iz državnega proračuna morajo mestne občine, tako kot ostale občine, najprej porabiti 1,5 % proračunske rezerve. V primeru mestnih občin ta proračunska rezerva pomeni običajno visoke zneske, v primeru Ljubljane in Maribora tudi preko 2 oziroma približno 1 milijon evrov, zaradi česar mestne občine pogosto niso upravičene do pomoči države. Pri tem gre za očitno nesorazmernost s pragom za aktivacijo državne pomoči, ki znaša 0,3 promila načrtovanih prihodkov države oziroma približno 3,9 milijona evorv. Problematična je tudi vezanost porabe proračunske rezerve na tekoče leto, saj se posledice posamezne naravne nesreče sanirajo dalj časa in preko obdobja enega leta.
ZMOS je na sestanku predlagal spremembo teh pogojev. V prvi vrsti je potrebno znižati obseg porabe sredstev proračunske rezerve, ki je potrebna za upravičenost do državne pomoči, npr. na 0,5 %. Potrebno je razlikovati med manjšimi in večjimi občinami ter upoštevati načelo sorazmernosti. Porabo sredstev proračunske rezerve je nadalje treba vezati na reševanje posledic posamezne naravne nesreče oziroma omogočiti, da se za porabo sredstev štejejo stroški tudi preko koledarskega leta. Izvedba sanacijskih ukrepov namreč terja daljši čas, tudi več let, pri čemer morajo občine za upravičenost do državnih sredstev izkazovati porabo proračunske rezerve v vsakem letu. Glede na ta pravila obstaja pri mestnih občinah tveganje za vračilo predplačil, če stroški naravne nesreče ne bodo dosegli ravni nad višino proračunske rezerve (v vsakem letu).
ZMOS je podprl predlog, da se zniža meja za aktivacijo državne pomoči oz 0,3 na 0,2 promila načrtovanih prihodkov države. Opozorjeno je bilo še na potrebo po resnejšemu pristopu k izvajanju investicij in projektov za krepitev podnebne odpornosti mest, kar terja posebne sistemske vire, za začetek pa bi moral tovrstne ukrepe, ki omilijo posledice naravnih nesreč, podpirati vsaj Podnebni sklad.
Predstavniki ministrstev so povedali, da želijo novelo zakona sprejeti čim prej, da bi občine prva predplačila lahko prejele še v tem letu. Novela ZOPNN bo obravnavana na Vladi na prvi seji po počitnicah, predvidoma do 17. avgusta, in takoj nato vložena v Državni zbor po nujnem postopku. Predlogi ZMOS in ostalih združenj občin po mnenju ministrstev pomenijo korenitejše oziroma sistemske spremembe, ki jih ni možno vključiti v novelo. Dogovorjeno je bilo, da se po sprejetju novele ZOPNN pristopi k oblikovanju širših oziroma sistemskih sprememb ZOPNN, kjer bodo naslovljeni tudi predlogi, podani na sestanku.
VIZITKA
Strokovna služba | Verdijeva ulica 10, 6000 Koper
Telefon: +386 5 6646 231 | E-mail: zmos@koper.si
Matična številka: 2410249000 | Davčna številka: 36391271
TRR: IBAN SI56 1010 0005 4106 983 (Banka Intesa Sanpaolo d.d.)