Celostne teritorialne naložbe (CTN) so mehanizem izvajanja evropske kohezijske politike, preko katerega se v Sloveniji podpira projekte trajnostnega urbanega razvoja mestnih občin. Temeljni značilnosti CTN sta pristop od spodaj navzgor, kjer se uresničujejo trajnostne urbane strategije mestnih občin, in večnivojsko upravljanje, kjer so mesta preko ZMOS pristojna za izbor projektov. ZMOS tako objavlja povabila k predložitvi vlog in izbira projekte (1. faza), končno dodelitev sredstev pa potrdijo ministrstva (2. faza).
Povabila ZMOS k predložitvi vlog za projekte CTN
Sredstva CTN
Izvedbeni dokumenti
Mehanizem CTN vključuje 166,8 milijona evrov nepovratnih sredstev iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) in proračuna Republike Slovenije (RS). Ob tem je del mehanizma tudi 11 milijonov evrov povratnih sredstev, ki se dodelijo kot finančni instrumenti v okviru SC 5.1. Skupaj je vrednost sredstev ESRR 127 milijonov evrov, vrednost sredstev RS pa 50 milijonov evrov.
Dokumenti države in EU
Dokumenti ZMOS
Za pripravljavce vlog
1. faza – izbor operacij (PT ZMOS)
Pred oddajo vlog
Samoocena vloge
Priporočamo, da pred oddajo vlog preverite, da
- so vsi dokumenti podpisani,
- vlogo sestavljajo vse potrebne priloge,
- operacija izpolnjuje vse pogoje,
- podatki v vlogi odražajo podatke iz podporne dokumentacije.
Priporočamo tudi, da:
- vlogo oddate vsaj nekaj dni pred potekom roka,
- pred oddajo vloge izvedete samooceno z uporabo kontrolnih obrazcev ZMOS.
Za pomoč pri samooceni vloge lahko uporabite primere internih kontrolnih obrazcev, ki jih ZMOS uporablja pri pregledovanju vlog.
Oddaja vlog v 1. fazo
Vloge se oddajo izključno v elektronski obliki na zmos@koper.si. Obrazci morajo biti elektronsko podpisani ali lastnoročno podpisani in skenirani, pri čemer morajo vlagatelji v tem primeru poslati tudi odprte (nepodpisane) verzije obrazcev, ki omogočajo strojno branje. Če dokumentacija vloge presega 10 MB, se vloga pošlje s pomočjo Spletnega odložišča velikih datotek (SOVD).
Prepozno oddane vloge bodo zavržene. Pravočasno oddane vloge bodo pregledane z vidika formalne popolnosti v roku 5 delovnih dni od prejema.
Okvirna časovnica izvedbe povabila CTN
2. faza – potrditev operacij (PT MNVP/PT MOPE in OU MKRR)
Oddaja vlog v 2. fazo
Vloge, razvrščene na seznam izbranih operacij, se elektronsko oddajo v t. i. 2. fazo na pristojno ministrsko posredniško telo, tj. na MNVP za SC 2.7 in SC 5.1 (gp.mnvp@gov.si) ali na MOPE za SC 2.8 (gp.mope@gov.si). Prijavitelji izdelajo vloge za neposredno potrditev operacije, upoštevajoč vsebinska izhodišča in Navodila organa upravljanja za načrtovanje, odločanje o podpori, spremljanje in poročanje o izvajanju evropske kohezijske politike v programskem obdobju 2021–2027.
Vloge, ki ne bodo pravočasno predložene v 2. fazo oziroma ki ne bodo pravočasno popolne in usklajene z ministrstvi, ne bodo zaključile postopka neposredne potrditve operacij. Take vloge se lahko ponovno prijavijo na naslednje povabilo ZMOS.
Priprava vloge za 2. fazo
ZMOS ni pristojen za izvajanje 2. faze, stremi pa k podpori upravičencem preko celotnega procesa.
Kaj je mehanizem CTN?
CTN so orodje izvajanja evropske kohezijske politike, ki podpira uresničevanju teritorialnih strategij, ki prejemajo podporo iz enega ali več kot enega sklada, iz več kot enega programa ali iz več kot ene prednostne naloge istega programa. Preko mehanizma CTN se v Sloveniji v obdobju 2021-2027 spodbuja trajnostni razvoj mest in uresničuje obvezna kvota 8 % sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj za ta namen.
Kakšna je vloga ZMOS?
Pri izvajanju CTN nastopa ZMOS v vlogi posredniškega telesa, pristojnega za izbor operacij. ZMOS objavlja povabila za predložitev prijav projektov mestnih občin in sprejema sezname izbranih operacij (t. i. 1. faza). Projekti, vključeni na seznam izbranih operacij, lahko nadaljujejo postopek pri ministrskih posredniških telesih (2. faza) in so, ob izpolnjevanju vseh pogojev, upravičeni do sofinanciranja.
Katere projekte podpira CTN?
Z mehanizmom CTN se podpirajo projekti, ki uresničujejo trajnostne urbane strategije mestnih občin. Mehanizem pokriva tri specifične cilje (SC) iz Programa evropske kohezijske politike 2021-2027: 1) SC 2.7 za zeleno infrastrukturo v mestih, 2) SC 2.8 za trajnostno urbano mobilnost in 3) SC 5.1 za urbano prenovo. Projekti morajo biti skladni s pravili izvajanja evropske kohezijske politike.