2. julija 2025 je v hotelu MONS v Ljubljani potekala zaključna prireditev projekta »Izboljšanje učinkovitosti postopkov črpanja sredstev ESI v Sloveniji«, ki ga je v vlogi posredniškega telesa za izbor operacij mehanizma CTN in upravičenca v projektu TSI organiziralo Združenje mestnih občin Slovenije (ZMOS) v sodelovanju z Agencijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj (aed) iz Avstrije.
Zaključna prireditev projekta je združila ključne deležnike mehanizma Celostnih teritorialnih naložb – predstavnike ministrstva, mestnih občin, posredniških teles ter Evropske komisije. Dogodek je bil osredotočen na predstavitev rezultatov projekta, ki so nastajali vzporedno z izvajanjem mehanizma CTN v okviru večnivojskega upravljanja, ter na razpravo o prihodnjih korakih za večjo učinkovitost in kakovost črpanja evropskih sredstev.
Dogodek je otvoril minister za kohezijo in regionalni razvoj, dr. Aleksander Jevšek, ki je poudaril, da so predlogi za izboljšave vedno dobrodošli in pomembni za uspešnejšo kohezijsko politiko. »Učinkovito spodbujanje uravnoteženega in vključujočega razvoja z evropskimi sredstvi je ključnega pomena v času številnih izzivov – od podnebnih sprememb do digitalne preobrazbe. CTN je eden najboljših teritorialnih pristopov in dokaz, da sodelovanje med državo in mesti prinaša boljšo kakovost življenja tretjini slovenskega prebivalstva,« je izpostavil minister.


Zbrane je nagovoril tudi Tilen Klugler, podpredsednik ZMOS in župan Mestne občine Slovenj Gradec, ki je poudaril pomen projekta kot prepoznanja vloge ZMOS na evropski ravni: »To, da je projekt TSI potrdila tako slovenska vlada kot Evropska komisija, in da smo kot nedržavni akter prevzeli vlogo prijavitelja, dokazuje, da ZMOS postaja del evropske zgodbe. Mehanizem CTN je eden najučinkovitejših elementov kohezijske politike – z investicijami v višini 277 milijonov evrov v prejšnjem obdobju smo pokazali, da lahko načela večnivojskega upravljanja prinesejo konkretne rezultate v mestih.«
V osrednjem delu dogodka so bile predstavljene strokovne analize in priporočila za izboljšanje izvajanja CTN, ki so jih pripravili domači in tuji strokovnjaki. Predstavitve so obravnavale izboljšanje postopkov, povečanje komplementarnosti virov, krepitev zmogljivosti ter prenos dobrih praks. V okviru projekta je bila pripravljena analiza izvajanja CTN v obdobju 2014-2020, obravnavana so bila ozka grla in pripravljeni predlogi za izboljšave v smeri pohitritve postopkov. Drugi del izsledkov projekta TSI se nanaša na strateško načrtovanje izvajanja mehanizma v obdobju po letu 2027 in nadalje. Nekatera priporočila se v sodelovanju z ministrstvi že izvajajo, med drugim je bil izboljšan postopkovnik za potrditev vlog CTN, mehanizmu so bila odobrena dodatna nepovratna sredstva za najbolj zrele projekte, ki bodo pospešili črpanje EU sredstev v letu 2025, pripravljena je bila študija izvedljivosti vzpostavitve predstavništva ZMOS v Bruslju.

Udeleženci dogodka so prisluhnili tudi sekretarju ZMOS Miranu Košpendi, ki je z vidika upravičenca v projektu TSI poudaril pomen pridobljenega znanja in izkušenj ter okrepljenega sodelovanja med različnimi institucijami: »Projekt TSI je prinesel veliko uporabnih izsledkov, ki bodo koristni za pripravo naslednjega programskega obdobja. Okrepili smo sodelovanje z mestnimi občinami in ministrstvi. Urbani razvoj ostaja pomemben del evropske politike, saj evropskih ciljev ni moč doseči brez mest, pri tem pa je treba področje urbanega razvoja prepoznati kot pomembnega tudi v Sloveniji.«
V zaključnem nagovoru je Nikos Kleniatis iz Enote za upravljanje in javno upravo, reforme in naložbe pri Evropski komisiji izrazil visoko priznanje Združenju mestnih občin Slovenije za uspešno izvedbo projekta in aktivno vlogo pri krepitvi večnivojskega upravljanja v Sloveniji. Poudaril je, da bo projekt imel konkretne učinke na terenu in da so tovrstne pobude ključnega pomena za krepitev zmogljivosti držav članic pri učinkoviti uporabi kohezijskih sredstev, pa tudi za vzpostavitev bolj odpornega in odzivnega sistema upravljanja na lokalni in nacionalni ravni. “Konec projekta je v bistvu začetek”, je izjavil, saj bodo rezultati vidni ob implementaciji priporočil. Ob tem je izrekel iskreno zahvalo partnerski agenciji aed za strokovno vodenje projekta in kakovostno sodelovanje.
Dogodek je znova potrdil, da je dobro sodelovanje med državo in mestnimi občinami na področju črpanja evropskih sredstev ključno za učinkovito izvajanje evropske kohezijske politike in za nadaljnjo krepitev policentričnega urbanega razvoja v Sloveniji.