ZMOS je vključen v projekt “Active Cities – Green Cities” oziroma “Aktivna mesta – zelena mesta” (ActGreen), ki je sofinanciran iz Programa Državljani, enakost, pravice in vrednote (Citizens, Eqality, Rights, Values – CERV). Projekt se bo izvajal v letih 2025 in 2026.
Projekt si prizadeva za spodbujanje vključevanja državljanov, trajnostnega razvoja in demokratičnega upravljanja po Evropi. Poseben poudarek je na opolnomočenju žensk, mladih in občinskih oblikovalcev politik, da pri oblikovanju okoljskih politik in praks v svojih lokalnih skupnostih delujejo vključujoče.
V projektu sodeluje 8 partnerjev iz 7 držav. Koordinator projekta je občina Kallithea (Grčija), projektni partnerji pa so Madžarsko nacionalno združenje lokalnih oblasti (TOOSZ), Nacionalna zveza okrožnih svetov Romunije, občina Ribera Baixa (Španija) in tri nevladne organizacije iz Cipra, Grčije in Portugalske.
Cilji projekta so:
- Povečati sodelovanje državljanov EU, zlasti žensk in mladih, v procesih odločanja ter okrepiti njihovo družbeno in politično angažiranost.
- Združiti državljane v razpravah o podnebnih in okoljskih vprašanjih, energiji, solidarnosti in migracijah ter jih spodbuditi k ukrepanju proti podnebnim spremembam.
- Deliti dobre prakse sodelovanja med javnimi oblastmi, zasebnim sektorjem in nevladnimi organizacijami pri lokalnih in regionalnih prizadevanjih za blažitev podnebnih sprememb.
- Krepiti zaupanje v lokalne oblasti za pravičen in zelen prehod.
Za več informacij spremljajte tudi spletno stran projekta.

Bruselj gostil otvoritveni dogodek projekta »Active Cities, Green Cities«
Bruselj, 1. april 2025 – Z uspešnim hibridnim dogodkom se je uradno začel evropski projekt »Active Cities, Green Cities«, namenjen spodbujanju vključevanja državljanov v zeleni prehod evropskih mest. Dogodka se je udeležilo več kot 150 udeležencev, tako v studiu v Bruslju kot prek spleta, s ciljem izmenjave idej in iskanja skupnih rešitev za trajnostno prihodnost Evrope.
Otvoritveni nagovor je podala Tessy Melidi, koordinatorka projekta, ki je poudarila pomen vključevanja prebivalcev, krepitev podnebnih ukrepov in sodelovanje med občinami in nevladnimi organizacijami v sedmih evropskih državah.
Dogodek je bil razdeljen na dva panela. Prvi se je osredotočil na politični okvir in vlogo državljanov v zeleni tranziciji. Govorniki iz Evropske komisije, vključno z Brunom Molo iz DG Climate in Leonardom Di Filippom iz pobude Climate Pact, so izpostavili nujnost ukrepanja ter pomen vključevanja prebivalcev v oblikovanje politik.
Drugi panel je poudaril vlogo mest in regij pri izvajanju ukrepov na lokalni ravni. Elisa de Coursale (CEMR), Marko Markkula (Odbor regij) in Alfonso Alcola Martinez (EU politika za zeleno urbano tranzicijo) so razpravljali o izzivih pri dostopu do sredstev, potrebi po inovativnih pristopih in pomembnosti povezovanja različnih ravni upravljanja.
Zaključek dogodka je bil jasen: ni plana B za planet. Zelena tranzicija mora postati prednostna naloga na vseh ravneh – od lokalnih skupnosti do evropskih institucij.
Prva delavnica projekta posvečena trajnostnemu turizmu
Bukarešta, 8. april 2025 – V okviru projekta je v Bukarešti potekala prva delavnica, posvečena trajnostnemu turizmu in vključevanju skupnosti v razvoj. Gostiteljica dogodka je bila Nacionalna zveza okrožnih svetov Romunije, s sedežem prav v romunski prestolnici.
Delavnica je potekala v idiličnem okolju posestva Casa Timis v okrožju Prahova, ki predstavlja zgleden primer dobre prakse trajnostnega turizma v Romuniji. Udeleženci so se v uvodu seznanili s ključnimi izzivi in priložnostmi trajnostnega turizma v državi, ki vse bolj postaja nepogrešljiv del razvoja podeželja in varovanja naravne ter kulturne dediščine.
Predstavljeni so bili glavni cilji in aktivnosti projekta ActGreen, ki si prizadeva za spodbujanje zelenega prehoda z aktivnim vključevanjem državljanov in lokalnih akterjev. Pomemben poudarek je dala tudi Bianca Moasca, vodja komunikacije iz okrožja Brașov, ki je predstavila uspešne pristope vključevanja prebivalcev v oblikovanje in izvajanje trajnostnih lokalnih politik.
V nadaljevanju so projektni partnerji iz različnih evropskih držav predstavili primere dobre prakse trajnostnega turizma, pri čemer so si izmenjali dragocene izkušnje in ideje. Sledila je izvirna delavnica »Reši zeleno mesto«, kjer so udeleženci v obliki Escape Room izziva timsko iskali rešitve za okoljske izzive mestnega okolja ter predstavitev orodja Map Your Sustainable City, ki omogoča načrtovanje trajnostne prihodnosti mest z upoštevanjem lokalnih značilnosti in potreb.
Dogodek je povezal tudi kulturo in trajnost – med vinsko pokušino lokalnih pridelkov so udeleženci okusili, kako lahko tudi gastronomija podpira trajnostni razvoj. Prav tako je delavnica postavila pomembne temelje za nadaljnje sodelovanje med partnerji projekta ActGreen.