Digitalna pripravljenost lokalnih skupnosti – kje smo, kam gremo? Napovedana nova izobraževanja v novembru

ZMOS je v okviru aktivnosti EU Mreže pametnih skupnosti in v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije (SOS) 12. 9. 2024 v Cukrarni izvedel dogodek z naslovom “Izboljšanje digitalne pripravljenosti slovenskih lokalnih skupnosti”. Za mesec november so napovedana nadaljevalna izobraževanja o posameznih vsebinskih sklopih, ki so bili predstavljeni na dogodku.

ZMOS je bil s strani Evropske komisije letos izbran v EU Mrežo pametnih skupnosti. Evropska komisija je prepoznala ZMOS kot aktivno organizacijo, ki mestne občine spodbuja k sodelovanju in mreženju ter izmenjavi izkušenj na področju digitalnega razvoja.

V okviru aktivnosti EU Mreže pametnih skupnosti je ZMOS je v sodelovanju s partnerjem Evropske komisije, podjetjem Serendipity, in SOS organiziral dogodek na temo izboljšanja digitalne pripravljenosti lokalnih skupnosti, ki je potekal 12. 9. 2024 v Galeriji Cukrarna, v Ljubljani, ter tudi preko spleta. Cilj dogodka je bil približati kompleksen svet digitalizacije lokalnim skupnostim in le te ozavestiti o številnih podpornih mehanizmih in priložnostih, tako v Sloveniji kot na ravni EU, ki lahko pomagajo na poti digitalne preobrazbe. Na dogodku je bilo tako govora o orodjih za samooceno digitalne zrelosti, o podpornih ekosistemih za digitalizacijo mest, lokalnih digitalnih dvojčkih, podatkovnih prostorih ter predvsem možnostih za finančno in drugo podporo EU.

Dogodek je z uvodnim nagovorom odprla dr. Aida Kamišalić Latifić, državna sekretarka na Ministrstvu za digitalno preobrazbo (MDP), ki je izrazila veliko podporo tovrstnim izobraževanjem. Sledile so predstavitve tujih in domačih strokovnjakov iz področja digitalizacije. Vsebine podpornih ekosistemov so predstavili Peter Geršič iz Mestne občine Novo mesto, Tatjana Koleša iz Razvojnega centra Novo mesto, Katja Mohar Bastar iz DIH Slovenija ter Ignacio Garcia Varga iz podjetja Serendipity. Slednji je predstavil tudi tematike na področju lokalnih digitalnih rešitev in lokalnih digitalnih dvojčkov ter storitev podpore EU za digitalizacijo mest. Svoje izkušnje oziroma domače primere iz prakse sta z udeleženci delila Tomaž Lanišek iz Mestne občine Kranj, ki je predstavil projekt mestne platforme in sistema CeKR, ter Bogdan Česnik, direktor RRA ROD Ajdovščina, ki je predstavil mobilno aplikacijo mAjdovščina za digitalno komunikacijo med občinsko upravo in občani. Pri tematiki odprtih podatkovnih prostorov in interoperabilnosti je poleg že zgoraj omenjenih predavateljev sodeloval Flavio Fuart iz Gospodarske zbornice Slovenije. Dogodek se je zaključil s predstavnico MDP, Sašo Kek, ki je predstavila možnosti financiranja digitalnega razvoja za lokalne skupnosti iz različnih evropskih virov ter načrte in aktivnosti države.

Po uspešnem prvem dogodku, ki se ga je udeležilo približno 50 oseb na lokaciji in preko spleta, bodo v novembru organizirani trije spletni izobraževalni dogodki, na katerih bodo lahko udeleženci poglobili znanje o posameznih vsebinskih sklopih. Izobraževanja bodo potekala o lokalnih digitalnih dvojčkih (13. 11. 2024, 13:00), o arhitekturi za lokalne digitalne dvojčke (20. 11. 2024, 13:00) in virih za digitalizacijo ter možnostmi financiranja (27. 11. 2024, 13:00). Vsak dogodek bo trajal približno 90 minut, udeležba je brezplačna, potrebna pa je predhodna prijava preko spodnjega obrazca.