Skip to content
Tabla za Obalno zavetišče

Novela Zakona o zaščiti živali (februar 2025)

Predlagatelj
Objava
Postopek
Aktivnosti ZMOS

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Javna obravnava – eDemokracija, 10. 2. 2025 (povezava)
javna obravnava do 12. 3. 2025, vložen v zakonodajni postopek 25. 4. 2025 (povezava)
sodelovanje na predhodnih sestankih, 17. 1. 2025 posredovana stališča do izhodišč za pripravo novele, obvestilo mestnim občinam, poslano stališče v javni obravnavi

Vlada je predlog novele Zakona o zaščiti živali vložila v zakonodajni postopek 25. 4. 2025. Besedilo predloga je dostopno tukaj.

Sprememba 27. člena (17. člen novele) uvaja obveznost, da se na vsakih 800 registriranih psov v občini v zavetišču zagotovi najmanj eno namestitveno mesto za pse in dve namestitveni mesti za mačke. Občina bo morala letno poročati UVHVVR o zavetiščih, ki zanjo izvajajo javno službo.

Uvaja se novi 27.a člen zakona (18. člen novele), ki določa, da je občina pristojna za zapuščene živali na območju, kjer so živali najdene ali odvzete. Če občina javne službe ne izvaja, se zapuščena žival namesti v zavetišče s prostimi zmogljivostmi na stroške te občine.

Če občina izvaja javno službo, a je zavetišče, ki zanjo izvaja javno službo, polno, se zapuščeno žival na stroške te občine namesti v drugo zavetišče s prostimi zmogljivostmi do sprostitve mest v zavetišču, ki zanjo opravlja javno službo. Če pa je zavetišče polno zaradi nameščenih odvzetih živali iz drugih občin ali živali, odvzetih v tranzitu, krije stroške namestitve in oskrbe država, do sprostitve mest v zavetišču, ki za občino izvaja javno službo.

Novela (19. člen) uvaja nova 30.a in 30.b člena. Imetnik zavetišča ne sme pogojevati oddaje živali z dodatnimi ali drugačnimi pogoji od tistih, ki so določeni v predpisih. Definirajo se stroški za oskrbo živali v zavetišču, ki obsegajo stroške odlova, prevoza, namestitve, sterilizacije ali kastracije, označitve, registracije, dnevne in veterinarske oskrbe, vključno s stroški za mladiče, če se ti skotijo v času namestitve v zavetišču. Stroški dnevne oskrbe zapuščene živali v zavetišču so stroški neposredne oskrbe zapuščenih živali za hrano, vodo, obratovalne stroške (kot so na primer elektrika, voda, energija za ogrevanje, odvoz odpadkov) in stroške dela. Uvaja se dolgotrajna oskrba, ki je dnevna in veterinarska oskrba po 60 dneh od namestitve zapuščene živali, ceno dolgotrajne oskrbe določi minister.

Spreminja se 31. člen (20. člen novele). Če skrbnik zapuščene živali ni znan, bo morala stroške za prvih 60 dni kriti občina (trenutno za prvih 30 dni). Nato stroške nadaljnjih 120 dni krije država, po 180 dneh pa država krije zgolj 20 % stroškov dnevne in veterinarske oskrbe (trenutno država krije celotne stroške po 120 dneh). S to spremembo se bodo povečali stroški občin.

Sprememba 31.a člena (21. člen novele) pogojuje morebitno sofinanciranje izvajanja kastracij, sterilizacij in označevanja hišnih živali z izpolnitvijo obveznosti lastnika, da zagotovi registracijo hišnih živali.


Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v javno obravnavo posredovalo predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali (ZZZiv-G). Pripombe je možno oddati do 12. 3. 2025, v okviru ZMOS pa lahko mestne občine sporočijo komentarje do 4. 3. 2025.

V nadaljevanju podajamo nekatere predloge sprememb zakona:

  • uvaja se obvezno označevanje vseh mačk,
  • uvaja se pojem dolgotrajne oskrbe za zapuščene živali v zavetišču po 60 dneh od namestitve; za prvih 60 dni stroške dnevne oskrbe živali krije občina (sedaj za prvih 30 dni),
  • po preteku 180 dni od namestitve živali v zavetišče Republika Slovenija krije stroške dolgotrajne oskrbe v višini 20 %, v preostalem delu stroški bremenijo zavetišče,
  • zvišanje normativov za lokalne skupnosti pri zagotavljanju kapacitet v zavetiščih; predlagan dvig kapacitet na vsakih začetih 800 registriranih psov najmanj eno namestitveno mesto za pse in dve namestitveni mesti za mačke, za občine z manj kot 400 registriranimi psi pa najmanj eno namestitveno mesto za zapuščeno žival ne glede na vrsto živali,
  • uvedba oskrbe zapuščenih živali pri začasnih skrbnikih (do 5 odraslih živali iste vrste),
  • uvaja se namestitev živali v drugo zavetišče v primeru zasedenih kapacitet na stroške občine, če število zapuščenih živali v občini presega prosto število mest v zavetišču,
  • če skrbnik zapuščene živali ni znan, plača stroške odlova, prevoza, namestitve, sterilizacije oziroma kastracije, označitve, dnevne in veterinarske oskrbe zapuščenih živali, občina za obdobje do 60 dni.

Predlog ne vključuje možnosti uvedbe lokalnih davščin za financiranje javne storitve oskrbe zapuščenih živali.

Scroll to Top