17. decembra 2024 je v Ljubljani potekal sestanek predstavnikov združenj občin z delegacijo Kongresa lokalnih in regionalnih oblasti Sveta Evrope (KLRO), ki se je osredotočal na stanje izvajanja Evropske listine lokalne samouprave.
Delegacija KLRO je na tridnevnem obisku v Sloveniji opravila sestanek s predstavniki združenj občin, z Ministrstvom za javno upravo in Državnim svetom ter Državnim zborom. Namen obiska je bila seznanitev z izvajanjem Evropske listine lokalne samouprave v Sloveniji, tudi v povezavi s priporočili, ki jih je KLRO pripravil leta 2018 na temo lokalne demokracije v Sloveniji, ter trenutnimi izzivi.
V imenu ZMOS se je sestanka udeležil podpredsednik in župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel. Na strani KRLO sta delegacijo vodila Konstantinos Koukas (Grčija) in Ulla Santti (Finska) kot poročevalca. V razpravi so predstavniki združenj občin predstavili mnenja o različnih vidikih lokalne samouprave, začenši s sistemom financiranja občin, stopnjo avtonomije, nalogami občin, perspektivah uvedbe pokrajin ipd.
ZMOS je posebej opozoril na ustavni položaj mestnih občin, ki se še vedno ne odraža v zakonodaji, kjer posebne pristojnosti mestnih občin niso dovolj razdelane. Izpostavljena je bila tudi zadnja odločba Ustavnega sodišča (U-I-783/21, U-I-803/21, U-I-81/22) iz julija 2024, sprejeta tudi na podlagi zahteve ZMOS, o neskladnosti ZLS z Ustavo v delu, v katerem je določen postopek podelitve statusa mestne občine. Dogajanje na področju lokalne samouprave v letu 2024 je bilo sicer označeno za pestro in pozitivno, kjer so bile dosežene ali dogovorjene spremembe sistema financiranja občin, izvajanja lokalnih volitev, izboljšala se bodo plačna razmerja med funkcionarji in javnimi uslužbenci, poteka večinoma korektno sodelovanje z državnimi organi. Posamezni izzivi se pojavljajo pri ozaveščanju nekaterih resorjev o nujnosti pravočasnega vključevanje občin v sprejemanje predpisov in pri nalogah, ki jih izvajajo in financirajo občine, zahteve pa določa državna raven (npr. področje predšolske vzgoje).
Predstavnike KLRO so dodatno zanimala vprašanja sodelovanja z ožjimi deli občin, urejenosti pravic narodnih manjših, ki so v Sloveniji na lokalni ravni zgledno urejena, primeri nasilja nad izvoljenimi lokalnimi funkcionarji in vprašanja združljivosti funkcij. Poročevalca KLRO bosta naknadno pripravila poročilo in nova priporočila za Slovenijo.